• Реєстрація

Презентація книги Віри Чипурко "Чорноцвіт"

  В читальній залі Червоноградської публічної бібліотеки відбулась презентація книги майстрині народної вишивки, співавторки і дизайнерки книжок по символіці і техніці вишивання, колекціонерки народного одягу, художниці, писанкарки Віри Чипурко "Чорноцвіт». Великий мистецький альбом присвячений сорочкам Надбужанщини кінця XIX – початку XX століть.
Праця над книгою, як розповіла пані Віра, тривала понад тридцять років, і відкриває нову сторону відомих легенд і міфів про надбужанські сорочки, які вже всі звикли називати сокальськими. Сокальська сорочка – ця назва виникла сама собою серед дослідників і етнографів для ознакування сорочок, які створювало і носило українське населення території Надбужжя. Це Червоноградський район (у 1940-2021 р. – Сокальський, Радехівський), Володимир-Волинський район (Іваничівський, (у 1957-1962 – Нововолинський)), Холмщина (Польща). Крій і вишивка на Сокальщині надзвичайно різноманітні. Навіть сусідні села могли носити зовсім інший одяг, про що свідчать збережені зразки і давні фото. Майстриня описала та відмалювала крої та орнаменти 60 сорочок — 52 жіночих і 8 чоловічих, зробила розкладки схем 408 взорів — 386 із сорочок і 22 із клаптиків збережених фрагментів. Також зобразила крій, віддзеркалення орнаментів, підписала розташування кожного взору, прораховала кількість хрестиків у рапорті, показала цілісне розташування вишивки на сорочці, розробила покрокові схеми технік вишивання, змережування, поетапність шиття. 
У книзі можна ознайомитись з фрагментом етнографічного дослідження Броніслава Сокальського «Повіт Сокальський під поглядом географічним, етнографічним, історичним та економічним» 1899 р. у перекладі з польської мови, який також зробила Віра Чипурко.
У переповненій гостями читальній залі вирували емоції.  Пані Віра відповідала на запитання, які цікавили присутніх: Чому назва книги «Чорноцвіт»? Чому на Сокальщині переважав чорний колір і коли у вишиванці почали з’являтися інші кольори? З яких регіонів України представлений одяг у колекції автентичного українського строю, власницею якого є мисткиня? ..і не тільки. Також пані Віра розповіла, чому важливим для нас є включення сокальської вишивки до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини та номінування на статус світової спадщини ЮНЕСКО.
Всі бажаючі мали можливість придбати книгу з автографом авторки та зробити фотосесію біля виставки сорочок з колекції Віри Чипурко. 
Модерувала зустріч директор КЗ «Червоноградська публічна бібліотека» Ірина Покотило.
Фото Данила Чипурко.
 
382.jpg383.jpg
384385386
 
777step.net